Menu
Welcome to the website of Weldon Church of England Primary School
Search
Translate
Home Page

Weldon Church of EnglandPrimary School

Meet the Governors

Welcome to our Governors’ section. 


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor. If you wish to make contact with any member of our Governing Body letters can be sent via our school office.


We have also provided a Register of Governor Interests for your information.

Our Governors support our school in their role as a member of our Governing Body, and they are allocated positions in the following committees:

First Committee; Appeals Committee; Finance & Personnel Committee; Teaching & Learning Committee; Premises, Health & Safety Committee; Pay Committee; and Headteacher's Pay Committee

 

Full Governor Meetings will be held on Wednesday 6th December 2017, Wednesday 7th March 2018, Wednesday 16th May 2018 and Wednesday 4th July 2018.

Full name of Governor

Date of appointment

Date stepped down (if applicable)

How appointed

Number of meetings attended

(Out of) total number of meetings

Business / pecuniary interests

Governance in other institutions

David Brodie (Chair)

21-09-2009

 

Co-opted Governor

9

12

N

N

Janet Player (Vice-Chair)

06-10-2004

 

Foundation Governor

12

12

N

N

Celia Smith

09-10-2007

 

Foundation Governor

12

12

N

N

Lynne Wildman

01-11-2011

26-2-2017

Headteacher

12

15

Smiths Fire

N

Paul Cunningham

24-04-2013

 

Parent Governor

7

9

N

N

Justine Fargnoli

01-07-2013

 

Local Authority Governor

5

9

N

N

Lesley Middleton

05-09-2013

 

Staff Governor

13

15

N

N

Mark Walker

11-01-2017

 

Parent Governor

4

5

N

N

Judith Spear

03-07-2017

 

Parent Governor

0

0

N

N

Clive Chenery

04-02-2006

11-10-16

Community Governor

Robert Norman

21-06-2012

11-10-16

Parent Governor

Brendan Bulfin

17-04-2015

16-04-17

Associate Governor

Lynne Greenfield

19-10-2007

20-7-17

Associate Governor

 

Notes:

  1. All Governors’ terms of office, with the exception of the Headteacher, are four years.

  2. “Meetings attended” relate to those that took place during the 2016-2017 academic year.

 

Committee Structure:

 

PERSONNEL & FINANCE COMMITTEE: Justine Fargnoli (Chair), Lesley Middleton, David Brodie, Judith Spear

 

TEACHING & LEARNING COMMITTEE: Janet Player (Chair), Lesley Middleton, David Brodie, Celia Smith

 

PREMISES, HEALTH & SAFETY COMMITTEE: Paul Cunningham (Chair), Celia Smith, Janet Player, Mark Walker

Picture 1 David M Brodie MBE BSc, Chair of Governing Body
Picture 2
Top